Jak rosną lychy

Owoc litchi, którego historyczna ojczyzna jestto Chiny, rosnące na wiecznie tropikalnym drzewie o wysokości około 30 m. Te owoce jadalne są małe, o lekkim wadze i owalnym kształcie. Pod gęstą, wyboistą czerwoną skórą jest przetargowa galaretka z dużym ziarnem. Ze względu na białe ciało i ciemne nasienie, Chińczycy często nazywają liczi "oko smoka".

Owoce litchi rosną w krajach Azji Południowo-Wschodniej,gdzie jest ona uprawiana z reguły do ​​wywozu. Lychee stosuje się zarówno w świeżej formie, jak iw deserach. Ponadto owoce mogą być spożywane w postaci suszonej - ten przysmak nazywany jest "nakrętką litchi", ponieważ ciało wysycha i swobodnie wraca do wnętrza utwardzonej skóry. Oprócz gotowania, liczi jest stosowany w orientalnej medycynie w leczeniu miażdżycy tętnic, chorób sercowo-naczyniowych, niedokrwistości, zapalenia żołądka, cukrzycy itp.

Jak lychy rosną w domu?

Zamiast płacić wspaniałe pieniądze zaegzotyczne owoce przywiezione z zagranicy, próbuj samodzielnie uprawiać lychy. Można tego dokonać poprzez sadzenie kości spożywanej owoce, ale nie fakt, że otrzymana roślina odziedziczy cechy rodzica. Dlatego larwy są rozmnażane w sposób wegetatywny, zwykle przez przebicie w powietrzu lub przez szczepienie.

lychee, gdzie rośnie

Jeśli chodzi o warunki uprawy pokojudrzewo liści, najważniejsze jest zapewnienie wysokiej wilgotności. Ponieważ aktywny wzrost rośliny w warunkach naturalnych występuje w porze deszczowej, bardzo ważne jest, aby regularnie napylać i rozpylać siatki, aby zapewnić wymagany poziom wilgoci. W pierwszym roku przeszczep na większą pojemność potrzebuje lychee trzykrotnie. Chronić roślinę przed przeciągami i promieniami słońca.

Kiedy rosną w domu, liczi mogą przynosić owoce, ale początek owocowania będzie musiał poczekać długi czas, około dwóch dekad.